(v tomto''o mně'' nebudou informace o mně,ale různé rady a tipy:3)
jak naučit králíčka králičí hop
jak naučit ušáčka králičímu hopu
nejdřív králíčka nechte trošku proběhnout,potom nachystejte překážky ale zatím tam nedávejte tyčky...popohánějte ho a třikrát ho nechte proběhnou mezi překážkami...potom přidejte na překážky tyčky a králíčka opět popohánějte,králíček si zvykne a za chvilku poběží rychle a sám...tak přidejte další tyčku...králíček už poběží sám a časem by z měj byl mistr :D!Co je pravda,mám takový názor na každého králíčka :3...
________________________________________________________________________
co dělat a nedělat poté co si donesete králíčka domů
1.ochrana okolí před králíčkem
hlodání kabelů-
odstrante z jeho dosahu všechny KABELY a ŠNŮRY
(králíčci je mooooooc rádi hlodají zvláááášt´ pokud jim překáží v cestě)
nebo je pokuste schovat,třeba do tzv. husích krků.Odnaučte je jejich okusování a pokud nějaký kabel křekoušou,nemá smysl se na ně zlobit.zlobit se můžete leda na sebe,konkrétně na svoji lehkomyslnost a nedůslednost.
2.postele a sedačky
nenechávejte rozestlané peřiny a neučte králíčka skákat na gauč nebo na postel...moc rádi čůrají do sajících věcí (nevím jak to jinak říct .D)...tychle věci by se vám určitě nelíbyly...musíte mu ukázat,kdo je tady PÁN...
________________________________________________________________________.
VÝCHOVA K ČISTOTNOSTI A CHOZENÍ NA ZÁCHŮDEK
ZÁKAZY
V prvních dnech po přinesení králíčka pečlivě sledujte,když ho necháte volně běhat.
Pokud ho přistihnete při činu(čůrá nebo bobkuje)máte dvě možnosti.
1)králíčka vzít a odnést na králičí WC.
2)Dát králíčkovi na srozumněnou nesouhlasným tonem hlasu,že tohle jako fakt ne,a bobky odnést do záchůdku a případnou loužičku nasajte do kapesníčku a odneste ho do záchůdku.A až ho nachytáte na záchůdku pochvalte ho.něčím ho motivujte ,bud to pohlazením nebo pamlskem,záleží na tom co má rád.
pokus číslo 1) nedoporučuju,nepomáhá a je celkem problematickýprotože se mu nezalíbí bude na vaši ruku ůtočit,
upozornění:
-nečekejte zázraky hned za chvilku ...vzpoměnte si jak dlouho trvalo vám,než jste vyrostli z plíny :3
-v záchůdku mějte podestýlku a ve zbytku klece mějte kobereček nebo nic...respektive holý plast.nesmí být podestýlka v záchůdku a zároven v kleci...jinak se na záchůdek nenaučí!!!!!
-mládata v záchůdku často odpočívají,tím pádem by vám to nemělo vadit protože s věkem to přejde...........................
-umístěte do pokoje aspon jeden záchůdek ,když bude mimo klec,tak aby čůral mimo koberec a čůral nebo bobkoval do záchůdku a ne na koberec ...
________________________________________________________________________
POCHVALY
Bud´te na něj hodní,i incidenty se pokuste řešit mírně.Jde ted´ hlavně o to, aby k vám získal důvěru a nebál se vás.Nesmíte to zkazit,hlavně v prvních dvou měsících si dejte záležet.
Králíka CHVALTE za to co udělá dobře.
Když zjistíte,že se králíkovi něco nelíbí(např. ho to lechtá),NEZLOBTE ho tím,vede to pak k nedůvěře.Když se přiblížíte,bude mít potom obavy,že ho chcete zase lechtat.
mluvte na králíčka
Mluvte na něj tiše,nekřičte,nezvyšujte hlas(místo zvýšeného hlasu je v případě potřeby je lepší použit VAROVNÝ TON)Jemný hlas na něj působí blahodárně,zvyšuje jeho důvěru.Mluvte s ním často,netvařte se že je vzduch.Při příchodu a po ránu ho pozdravte.Pokud od něj omylem kopnete,omluvte se mu.Když něco udělá dobře,pochvalte ho.Králíčka nezastrašujte,tím jeho důvětu nezískáte,naopak začne se vás spíš bát a ze strachu může začít útočit kousáním a škrabáním,což si mnozí majitelé omylem vysvětlují jako agresivitu.Přitom je to jenom projev strachu.
Každý králík má svoji osobnosti každý je jiný.Výchovu je třeba vhodně přispůsobit jeho nátvře.
________________________________________________________________________
dostatek času
Věnujte se mu...Věnujte mu svůj čas.Aby si králík co nejlépe uvykl na lidi a chod domácnosti,musí být nutně několik hodin denně puštěný.ABSOLUTNÍ MINIMUM JE 4 H. DENNĚ MIMO UBIKACI a někteří králíci potřebují ještě víc.
________________________________________________________________________
zvikání na doteky
hlazení
hlad´te králíka jemně,nesahejte mu při při hlazení do očí,netiskněte ušáka příliš silně-jinak mu hlazení bude nepříjemé.Králíka nezvedáme do náruče za účelem hlazení,ale naopak ho hladíme na zemi,aby měl pevnou půdu pod nohama.
ochočování
Když si donesete domů králíčka je vhodné upravit jeden pokoj tak,aby nemohl nic zničit.(kabyly,květy,knihy)a ucpat všechny díry,aby neměl kam zalézt a kde se zešprajcnout.První den a noc mu dopřejeme klid,aby si mohl zvyknout na novou situaci.Druhý den mu otevřete klec ,aby mohl sám ven.Pokud jsou na něj dvířka klece moc vysoká.Pak si lehněte s knihou na zem,čtěte si nahlas a mějte po ruce nějakou dobrotu.Ušáci jsou zvědaví zkoumat okolí.Až se ušák přiblíží k vám,tiše na něj milým hlasem mluvte a zkuste mu opatrně nabídnout pamlsek tak,aby ruku viděl.PAMATUJTE:králíci nablízko špatně vidí a prudký pohyb je může vylekat.Pokud si pamlsek vezme,můžete ho zkusit opatrně prstem pohladit po čumáčku a mezi očima směrem k uším.Pokud prchne,nezoufejte a vytrvejte.Dobré je udělat si tématicky zaměřený víkend a snažit se věnovat co nejvíc času ochočování.
DŮLEŽITÉ:pokud vám ušák ještě nevěří a není na vás zvyklý,nesnažte se ho hladit tak, že k němu prostě přijdete skloníte se .V tu chvíli mu totiž evokuje dravce,který se ho snaží ze vzduchu ulovit a králík prchne.
a dobrá na závěr-pokud ušáka hladíte a ten při tom chroupe zoubky,pak se mu vaše hlazení moc líbí :D.
ZVEDÁNÍ?
Málokterý králík má rád zvedání a chování v náručí.Napovídá mu tim instikt.V případě totiž stojí králíci v potravním řetezci velice nízko a často jim hrozí,že se stanou svačinou dravce.Jejich jedinou odměnou je útěk a pokud se octnou ve vzduchu a útěk je jim,znemožněn,pravděpodobně jim zbývají poslední minuty života.Proto králíci nemají rádi chování a zvedání.
Pokud namítnete,že má váš malý mazlíček chování rád,dočkejte času.Mládata se sebou často nechají vyvádět psí kusy,ale jakmile poberou trochu rozumu,začnou kopáním,škrabáním a úprkem do bezpečí dávat jasně najevo,že zvedání teda neeeeeeeeeeee.
V případě,že se králíkovy zvedání nelíbí,nezvedejte ho.Mohl by si vaši ruku spojit s predátorem.
Králíka je nutné zvedat vlastně jenom tehdy,chcete-li ho někam přepravit.(na veterinu,na chatu...)nebo mu ostříhat drápky,což je jednou za čas a králíkovy to dlouhodobě trauma nezpůsobí.Určitě není nutné se ho z toho důvodu na zvedání snažit zvykat.Večer dostanete králíka do klece poměrně spolehlivě na jídlo.Dobré je naučit ho na určitý zvuk,který bude signalizovat ,(sinknutí nehtem do misky atd.)že se podává večeře.Pak se králík do klece přiřítí tak rychle ,že za ním zbude jenom žíznivá čára.
Až králíka opět položíte na zem nebo pustíte z přepravky ,je vhodné mít po ruce něco dobrého,čím byste si ho mohli usmířit.
ctěte jeho vlastní vůly
Králíka nehlad´te do úplného vyhlazení,ale jen tak dlouho,dokud se mu to líbí.Až dá najevo,že to stačí,nechte ho zase odpočinout.Jeho akce a odpočinek se v určitých intervalech střídají.Někdy se rád natáhne a odpočívá a nechce být rušen.
________________________________________________________________________
ZAJIŠTĚTE MU VHODNOU STRAVU A VLASTNÍ TERITORIUM
________________________________________________________________________-
bydlení
klec by měla být umístěná na KLIDNÉM MÍSTĚ.Nesmí být v průvanu,na přímém slunci,a pokud v zimě intenzivně vytápíte být na tropivké teploty,neměla by být ani u topení
Králíkovi pořid´te na krmivo jeho vlastní misku,která bude mít své stálé místo,aby si ušák zapamatoval ,kde najde potravu.
Králíka z klece nevyndávejte !Nechte ho,aby si vyskočil ven a aby se tak mohl kdykoliv svobodně vrátit.(zajmaví je,že o tomhle tady píšu,ale sama to neplním :) )
Pokud je to možné,nezasahujte králíkovi do klece v době jeho přítomnosti.I potravu mu dávejte,když v kleci není.Mohl by to brát jako narušení svého teritoria apoti ruce vystartovat s úmyslem vyhnat vetřelce.U některých králíků proti tomuto chování pomáhá,když mu jemně přitisknete hlavičku k podlaze,což v králičí řeči značí podřízené postavení u některých ale toto nezabírá.
potrava
Jak a čím králíka krmit...Králík údajně jí až 70X denně a je pro něj nebezpečné,aby měl dlouho prázdný žaludek.To neznamená,že se máte snažit svého miláčka vykrmit.Ale neustále musí mít k dispozici dostatek sena a vody.
obrušování zubů
Králík by měl mýt zuby správně srostlé,nepotřebuje je nijak speciálně obrušovat,protože si opotřebuje při běžném přijmu potravy,přesto je vhodné ,aby měl k hlodání nějakou větvičku,protože se tím dobře baví.Pokud zuby přerůstají,nepomůže ani celé jabloň.Potom je potřeba chodit chodit zuby v inhalační narkóze brousit.Pokud se broušení opakuje často,je lepším řešením mu zuby nechat na speciálním pracovišti vytrhnout :(...Dobrý veterinář zuby nikdy nestříhá!!!Králíkovi nedávejte suchy chleba.
mlsání
králíkovi nedávejte pamlsky obsahující mléko,drůbeží moučku,živočišné bílkoviny,med,piškoty ani jakékoliv další lidské cukrovinky.
________________________________________________________________________
HYGIENA
podestýlka
Králíkovi do záchůdku pořídíme dřevitou podestýlku.Vybírat můžeme mezi dřevitými pilinami (obsah záchůdku se po používání vyhazuje)nebo dřevinou podestýlku(ze záchůdků se lopatkou přesijí bobky a vyberou se hrubky moči,takže zůstane jenom čistá podestýlka)na zbytek klece má ušák kobereček..Pokud kobereček odmítá,můžeme mu nechat jenom holí plast-někteří králíci ho upřednošňují.
osobní hygiena
Králíček se myje sám(podobně jako kočka)takže není třeba koupat,co je pravda,králík se ani umývat nesmí,může nastydnout a onemocnět, a věřte mi,sice jsem to nezažila,ale není příjemné s ním lítat po zvěrolékařech.
________________________________________________________________________
vychytávka /dezinfekce klece
od nel ly-youtuberka...
potřebujete:-ROZPRAŠOVAČ
- VODA
-OCET
do rozprašovače se nalije voda,potom se k ní nalije i ocet,pořádně protřepeme,no,samozřejmně ze zavřeným rozprašovačem že ano...A JE HOTOVO!!!
________________________________________________________________________
spádky do informací...
KRÁLIČÍ ŘEČ TĚLA
panáčkování
Pokud králíček slyší nebo vidí něco,co ho zaujme,napřímí se a větří.Tím králíček získá rozhled a nasává různé pachy a lépe slyší.Panáčkuje ale také proto,aby se dostal k potravě.
převalování
Znamení krajního blaha a spokojenosti.
hrabání a škrábání
Toto chování má různé významy.Může jít o vrozené hrabavé pohyby,protože králíci si vyhrabávají nory.Rozzuření samečci škrábou po zemi,když vidí soupeře.Pokud váš ušák hrabe předníma tlapkama po pohlazení,může to být touhou projevech náklonnosti.
šťouchání čumáčkem
Tak se ušáci zdraví.Pokud vás králíček šťouchá čumáčkem,chce od vás pomazlit.
odskočení od vaší ruky
Králík tím naznačuje,že teď chce mít svůj klid a máte ho nechat na pokoji.
olizování
Tomuto chování se říká sociální péče.Pokud vám králíček olizuje ruku,má vás rád a projevuje vám tím svou příze.Pokud králík olizuje i váš rukáv,nebo třeba peřinu nebo polštář,znamená to,že jeho pouto k vám je velice silné.
krátké potřepání hlavičkou
Může to znamenat podráždění nebo pocit nelibosti.
krčení se
Králík se tiskne celým tělíčkem na zem,uši má dozadu a hlava je stažená dolů,králík se takto podřizuje jinému,ovšem pokorný králík toto projevuje i vůči člověku.
uvolněné sezení
Uši jsou položené.Toto je klidová poloha a zvíře by jste neměly rušit.
ležení na boku
králíček chce spinkat.
pojídání trusu ze slepého střeva
V těchto bobečcích se nachází vitamíny-zejména B 12,a surová bílkovina,která je vylučována v podobě měkkého trusu.Králíček je pojídá většinou hned při potřebě konečníku.
________________________________________________________________________
KRMENÍ
SENO
Stejně jako čerstvou vodu,trávu a bylinky,je nejlepší dávat do jesliček ,do kterých nemohou vyskočit a přitom potravu znečistit bobky a močí.Proto jsou nejlepší jesličky vybrané odklápěcím dřevěným víkem.
HOTOVÉ KRMNÉ SMĚSI
Jako jsou jadrná krmiva nebo granule si většinou koupíte v nádherných i zajimavých obchodech (zverimexi)tato strana jestliže už jí králíčkovi dáváte,by měla tvořit nepatrnou část králičího jídelníčku.Pro králíčka je lepší však čerstvé krmivo (ovoce,zelenina)když tedy podáte tak je nejlepší každý den jim dávat jen trošku ze složení:ječmen,kukuřice,slunečnice,svatojánský chléb,pastuší tobolka,pšenice...a podobně
voda
Vody podáváme nejlépe do napáječky a vždy ji jednou denně vypláchneme vodou!pozor!Vřelou vodu ale ne-e úplně at´ napáječkou nezničíte!!!
________________________________________________________________________
WC,ZÁCHŮDKY
Na čem při koupi záleží?
-aby se tam králíček vlezl
-aby nebyla velká přes celou klec
-pokud možno aby byl dostatečně velký aby se tam mohl natáhlout
pokud se stává toaleta little malá:je opravdu moc nízká a králíček ji může vysypat celou!
________________________________________________________________________
kdo zchání přepravku,a neví,jakou koupit,tady máte přepravku :D
T-Camp přepravka-je pro králíčka asi moc velká,je spíš pro psa...králíček ji lehce rozkouše...nevím to jistě protože ji nemám,ale myslím si to...ZA MĚ NEEEEEE...a jinak,na to,že je z textilu,je docela drahá,protože stojí :458KČ
,
midi capri-zase ,spíš pro kočku nebo pro psa...samosebou je lepší než ta t-camp...ZA MĚ OK...a jinak stojí:336kč....
mini capri-tato přepravka je podle mě Z NICH NEJLEPŠÍ...mám ji koupenou,králíček se tam v pohodě vleze,místo tam má....ja mo NEEEEEEJJJJJJJ-stojí 229kč
PLASTOVÁ PŘEPRAVKA-nejhorší,je spíš pro jablka než pro králíka...posud´te sami....je drahá a ještě k tomu králík z ní lehko uteče,což je velký -...a stojí 216kč
přepravka trroter-docela ok,docela velká,a taky spíš pro psa ale pro menčího psa...docela ok...a stojí-379kč....
tak jo,toto bylo všechno,snad jste si vybrali...
________________________________________________________________________
nemoci králíka
zácpa
-králík nežere a nenechává žádné bobky
-odstraňte suchou trávu kromě sena,dávejte mu vodu,mrkev a jablka.pomoci může i lžička lékařského tekutého parafínu.
průjem
-výkaly jsou měkké nebo tekuté a kysele páchnou
-vezměte mu všechnu potravu kromě sena a několika dobře promytých pampeliškových listů a hodně čerstvé vody.
-když mu za pár hodin nebude lépe,odneste ho k veterináři,dlouho trvající přůjem může i zabít :(...
nadýmání
-králík má oteklé a tvrdé bříško a špatně se mu dýchá,králík možná snědl hodně zelené potravy.
-může se to stát ,když kálíka brzo na jaře pustíte na zahradě a on sní příliš mnoho mladého bílého jetele a mokré trávy.
-nadýmání je velmi vážná nemoc,takže vemte králíka k zvěrolékaři,jak nejrychleji to půjde.mezitím mu dejte půl lžičky tekutého parafínu a odstraňte z jeho dosahu všechnu potravu KROMĚ SENA.
roztoči
-v kožichu se objevují holá místa,zvěrolékař vám poradí,jak ušáka léčit.
rýma
-králíkovy teče z nosu a kýchá,udržujte ho v teple.když se králíkovi do dvou dnů nebude lépe ,odneste ho k veterináři.
úpal
-králík leží natažený a zrychleně ,těžce dýchá,okamžitě ho dejte do stínu a dejte mu vodu POKOJOVÉ teploty.přidržte mu nejdříve na hlavě a pak na nohu chladný,vlhký hadr.
ušní roztoči
králík se drbe za ušima a třepe hlavou ,pokud hluboko v uších má tmavohnědou drobivou hmotu,jsou to ušní roztoči.
blechy
když má váš králík blechy,můžete na ně použít spreje a pudry pro kot´ata ale nikdy mu nedávejte obojek proti blechám.
koprofobie
možná si všimnete ,že králíka králík žere vlastní výkaly,je to úplně normální,králík tráví 2x,tak to neřešte. :D
králičí mor
na mor můžou zemřít,tak je proti němu očkujte,je to jediné řešení.
myxomatoza
přenáší ji sající hmyz-komáři,blechy.zvířata na to umírají.otečou jim víčka,teče jim hnisavý výtok z očí a mají teplotu.
(nezapomeňte králíkovi stříhat drápky)
___________________________________________________________
docela užitečné informace
-samice je březí 28dnů
-mláďata mohou opustit matku ve věku 6-8 měsíců
-samičky se můžou pářit ve věku 5 měsíců,a stejně to má i samec
-králíci jsou kompletně dospělí ve věku 15-18měsíců
-obvyklá délka života je 4-6 let,někdy i déle